Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik Aşısı Nedir?

Genç görünümü muhafaza etmek için  geliştirilen yöntemler içinde en az müdehaleyle azami etki görmek en önemli kriter. Son zamanlarda adını çok duyduğumuz "Gençlik Aşısı" da en çok merak edilen yenilik. Peki gençlik aşısı nedir ve nasıl etki gösterir? 

Gençlik aşısı, zamanın etkisiyle ciltte oluşan deformasyonların, sarkmaların ve kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan yöntemi. Ciltteki hyalüronik asit miktarını arttırmak, zamanla yüksek miktarda kalmasını sağlamak gençlik aşısının temel amacı. Op. Dr. Gökhan Haytoğlu, gençlik aşısının etkisini şöyle anlatıyor: " Gençlik aşısı ile cilt canlanır, yeniden yapılandırılır, doğal şekilde nemlenir, kollajen ve elastin aktivitesi artar, serbest radikallerin etkileri azaltır. Hyalüronik asit, yüzde 100 saf olarak üretilerek antiaging amaçlı cilt gençleştirmede kullanılıyor. Uygulama, ciltte meydana getirdiği “yenilenme” ve dokularda yarattığı “geri dönüşüm” sebebiyle “gençlik aşısı” olarak anılıyor."

Gençlik aşısı, enjeksiyon işleminin gerçekleştirileceği bölgeye yapılan lokal anestezi sonrasında, cildin altına çok ince iğneler ile uygulanarak 15 – 20 dakika gibi bir sürede gerçekleştiriliyor. Uygulama yapılan alanlar ise yüz, boyun, dekolte  ve el sırtları başta olmak üzere kırışıklıkların ve sarkmaların olduğu yerler ve cilt dokusunun gevşemeye başladığı noktalar. Uygulamanın etkisi, özellikle hacim ve yüzün yukarıya doğru yapılanması hemen ortaya çıkıyor, parlaklık ise  aylar içinde artarak devam ediyor. Günde 2 litre su çıkıldığı taktirde etkiyi uzakmak mükün. Uygulamanın etkileri arasında cilt kalitesinin artması, yüzeysel kırışıkların azalması, lekelerin azalması da var. 

Uygulama sonrasında yapılması gerekenler de cildinize zaten yapmanız gereken küçük iyilikler. Örneğin sigarayı azaltmak ve mümkünse bırakmak, bol su içmek ve güneşten korunmak.